ارتباط با شهردار
ارتباط با شهردار
Menu
EN

پروژه های در حال انجام

زنده گيري و كنترل جمعيت حیوانات بلاصاحب از سطح شهر
alikhani alikhani

زنده گيري و كنترل جمعيت حیوانات بلاصاحب از سطح شهر

یکی از مشکلات مهم بهداشتی و اجتماعی در شهرها وجود سگ­های ولگرد می­باشد؛ از آنجائیکه وجود سگ‌های بدون صاحب شیوع بیماری­های مشترک بین انسان و حیوان (منجمله هاری، کیست هیداتیک، سالک، بیماری­های انگلی و ...)، خطر حمله و گزش مردم، سلب آسایش و آلوده کردن محیط زیست را افزایش می­دهد ضروری است اقدامات اساسی درخصوص کنترل اصولی این حیوانات به عمل آید، بدینوسیله بند 15 ماده 55 قانون شهرداری، جمع آوری حیوانات بلاصاحب و دفع حیوانات مریض و ولگرد را وظایف شهرداری بیان نموده لذا براین اساس شهرداری مسئولیت مستقیم کنترل و مبارزه با سگ‌های بدون صاحب را با هدف ارتقای بهداشت عمومی و جلوگیری از سرایت امراض ساریه برعهده دارد.

براساس دستورالعمل کنترل جمعیت سگ­های ولگرد، اكيپ جمع آوري و كنترل جمعيت حيوانات بلاصاحب شهرداری زنجان شامل يك دستگاه مزدا دو كابين و سه نفر نيروي انساني می­باشد که زیر نظر سازمان مدیریت پسماند شهرداری زنجان اقدام به گشت در سطح و حواشی شهر نموده و نسبت به جمع آوری حیوانات ولگرد اقدام می­نماید ولیکن درصورت تماس های مردمي از طريق سامانه 137 و سازمان مدیریت پسماند در محل مذکور حاضر و در خصوص زنده گيري با اسلحه بيهوشي و یا کچر (مهار سگ) اقدام مي نمايد. در مراحل بعدی حيوانات به محل نگه داري (قره داغ) منتقل و طي هماهنگي و همكاري­های صورت گرفته با سازمان دامپزشكي اقدام به طی مراحل معاینه، غربالگري، واكسيناسيون و انگل زدايي می­نماید.

در صورت سالم بودن سگ‌های زنده گیری شده برای فعالیت‌هایی همچون سگ گله و سگ نگهبان استفاده و به متقاضیان واجد شرایط و صلاحیت دار با اخذ تعهدنامه و طی مراحل قانونی واگذار می­گردد؛ شایان ذکر است به دلیل هزینه بالای عقیم سازی فقط سگ های گله ( زندگی در محیط باز ) عقیم می­گردند. در نهایت اگر سگ‌هایی دارای بیماری تشخیص داده شوند شهرداری براساس بند ح ماده 7 دستورالعمل کنترل جمعیت سگ های ولگرد این اجازه را دارد که با روش مرگ با ترحم حیوان را معدوم نماید.

شایان ذکر است در فصول پاییز و زمستان به دلیل عدم مراجعه باغداران و کشاورزان به باغ و مزرعه خود و عدم رسیدگی به سگ­های گله و نگهبان و همچنین کاهش گشت و گذارهای شهروندان به خارج از شهر در این فصول، منجر به ورود حیوان به حواشی و سطح شهر جهت رفع گرسنگی خود می­گردد؛ از دیگر دلایل افزایش جمعیت آن در شهر وجود روستاهایی در اطراف شهر می­باشد که به دلیل مسافت کوتاه تا شهر حیوان وارد شهر می­شود.

لازمه حمایت از حقوق حیوانات، آموزش‌های صحیح و مناسب به شهروندان در جهت صیانت از حقوق اخلاقی و قانونی حیوانات می­باشد و هر شهروند باید پیش از برعهده گرفتن سرپرستی سگ یا هر حیوان دیگری مهارت‌ها و شیوه های نگهداری از آن را آموزش ببیند.

اميد است با همياري شهروندان عزیز، مجوزهای استاني، شوراي اسلامي شهر بتوانيم گامي در جهت احداث پناهگاه داراي امكانات مناسب تر براي حيوانات بلاصاحب برداريم.

Print
182 رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه

برای دادن نظر لطفا وارد شوید و یا ثبت نام کنید

دی ان ان evoq , دات نت نیوک ,dnn
دی ان ان